Başkanın Kaleminden

Başkanın Kaleminden

1 KASIM TÜRK DEVRİM TARİHİNDE ÇOK ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI

  • isik_ozkefeli@hotmail.com
01 Kasım 2019 12:18 Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi 650

                       Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!

1 Kasım 1922 de hâkimiyet Osmanlılardan, Emperyalizme karşı büyük bir kurtuluş mücadelesi vermiş Türk Ulusuna yine büyük bir devrimle verilmiştir.

1 Kasım 1922, de Saltanat daha gelmeyecek bir şekilde kaldırılmış; egemenliğin kayıtsız şartsız millete ait olduğu Cumhuriyetin yolu açılmıştır.

Emperyalizm, 30 Ağustos 1922 tarihini, 9 Eylül’ün İzmir limanını nasıl unutamadıysa, Osmanlı hayranları da 1 Kasım 1922 tarihini de unutamamıştır. Bu nedenle el ele vererek Lozan Antlaşmasına saldırmakta ve Türkiye Cumhuriyetinin Tapu Senedini delmek için her türlü hile ve entrikaya başvurmaktadırlar. Emperyalizm ’in iç maşaları da 1 Kasım 1922 yi unutamadıklarından Osmanlı'ya daha bir sarılmış ve saltanat rejimi, tek adam rejimi isteklerini aleni söyler olmuşlardır.

Yine 1 Kasım 1928 de Harf Devrimi yapılmış ve zengin Türkçenin daha iyi ifade edilmesinin yolu açılmıştı. Cumhuriyetin kurulmasından beş yıl sonra; Osmanlıdan kalan ve Türk Dilinin zenginliğini anlatmakta zorlanılan Arap harfleri yerine Türk Harfleri getirilmiştir. Arap harflerini halkın öğrenmesi çok zor olduğundan okuma ve yazma oranıda çok düşüktü.

Atatürk, yazıyı değiştirecek devrimi anlatabilmek için hemen yurt gezilerine başladı. Birçok yerde tahta başında yeni harfleri yazdı, yazdırdı; yeni yazıyı tanıttı, bu yazının ne denli kolay öğrenilebileceğini belirterek her konuda olduğu gibi bu işte de ulusuna öncü oldu. "Millet Mektepleri" (Ulus Okulları) denilen, bir bakıma ülkedeki kültür devrimini hızlandıran kurumlar aracığıyla sağlandı.

Mustafa Kemal Atatürk'ün, 1 Kasım 1928'de TBMM'yi açarken söylediği şu sözler, Harf Devrimini ve önemini çok iyi tanımlamaktadır: "Büyük Millet Meclisi'nin kararıyla Türk harflerinin kesinlik ve yasallık kazanması, bu memleketin yükselme uğraşında başlı başına bir geçit olacaktır.’’

Yazı Devrimi, bir bakıma dile ayna tutmuş, Türkçenin üzerinden kalın bir perde kalkmıştır.

Saltanatın kaldırılmasının 97. Yılı, Harf Devriminin 91. Yıl dönümünde bu devrimlerin baş mimarı; Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü bir defa daha saygı ve rahmetle anıyoruz.

Çağdaş bir toplum ülküsüyle kurulmuş Laik ve Demokratik Türkiye Cumhuriyeti, her türlü engel ve sorunları aşarak, çağdaşlaşma yolundaki tarihsel yürüyüşünü sürdürecektir. Her bir Atatürk genci, her bir cumhuriyet yurttaşı bunun uğrunda canını vermeye hazırdır.

Emperyalizmin ve tetikçilerinin, gerici ve bölücü odakların karşısında tam bağımsız demokratik Türkiye mücadelemize devam ediyoruz.

 

Atatürk Devrimlerinin takipçileriyiz!

Saltanatın Kaldırılışının 97.yılında Cumhuriyet’i tasfiye etmek, başkanlık adı altında padişahlığını ilan etmek isteyenlere karşı görev 1 Kasım 1922'den bugüne aynıdır. Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir!

ADD SAMSUN

Dr. Işık ÖZKEFELİ

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!

YAZARIN SON 5 YAZISI

Tüm Yazıları
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Zafer Mah. Şevketiye Cad. 54 Gözler Apt. D: 9
İlkadım / samsun

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.