YAŞADIĞIMIZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ; NUTUK’TADIR!

21 Nisan 2021 17:21 Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi 192

YAŞADIĞIMIZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ; NUTUK’TADIR!

YAŞADIĞIMIZ TÜM SORUNLARIN ÇÖZÜMÜ; NUTUK’TADIR!

Mersin Çamlıyayla İlçesinde kendini bilmez bir Milli Eğitim Müdürü, Okullara dağıtılmak istenen Nutuk'un dağıtılmasını, kendince bir komisyon kurarak ve haddini aşıp inceleyerek engellemiştir. Nutuk’u incelemek senin neyine, sen Kimsin?

MEB 100 temel eseri arasında yer alan Nutuk’ta Atatürk’ü ve söylemlerini sakıncalı gören, Vahdettin’i savunan müdür Türkiye Cumhuriyeti Devletinde oturduğun o koltuğu Atatürk’e borçlu olduğunu hatırlatıyoruz.

Cumhuriyet Devrimi düşmanı zihniyetlerden aldıkları güç ve cesaretle, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK’e ve eserlerine dil uzatmaktan zerrece çekinmeyenlere, Mersin Çamlıyayla İlçe Milli Eğitim Müdürü ’de eklenmiştir.

Birkaç gün önce Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü ve beraberindekiler bir tarikat liderini ziyaret ederek bağlılıklarını dile getirdiler. Her geçen gün ATATÜRK’e ve Cumhuriyete yönelik düşmanlıklara bir yenisi daha eklenmektedir.

NUTUK; ATATÜRK’ün Samsun’a çıkışını, bu sırada Osmanlı Devleti’nin görünümünü, Milli Mücadeleyi doğuran nedenleri, İstanbul yönetiminin aymazlığını, içine düştüğü çaresizliği, İstanbul yönetiminin teslimiyetini, Eskimiş, çürümüş ve çağın gerisinde kalmış bir yönetim tarzını anlatmaktadır.

NUTUK okunursa;

Milli mücadeleyi ve atalarımızın emperyalizme karşı elde ettikleri büyük zaferi öğrenirler, Hanedanlık,  saltanat ve hilafetin emperyalist güçlerle iş birliğini öğrenirler.  Bir milletin doğuşunu ve uyanışını öğrenirler. Bir büyük devrimcinin doğuşunu ve milletinin kaderini nasıl değiştirdiğini öğrenirler. Cumhuriyet Devrimine ve milli devlete uzanan süreci ayrıntılarıyla öğrenirler.

İşte bu nedenlerle, öğrencilere NUTUK dağıtılması uygun görülmemiştir. Kindar ve dindar nesil yetiştirmek isteyen ama beceremeyen, Atatürksüz ve Türksüz her şeye onay verenler Nutuk okumaz, okuyamaz. Bu kindarlık, düşmanlık ve karşıtlığı artık çok iyi biliyoruz.

Okullara vakıf ve tarikatlar girerken, kitapları dağıtılırken O Milli Eğitim Müdürü ve diğerleri böyle bir denetimde bulundular mı? Milli Eğitim Bakanı ve Cumhuriyetin savcılarını göreve çağırıyoruz…

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk Ulusuna maddi ve manevi birçok vasiyeti  vardır. Elbette bıraktığı maddi miraslar bellidir ve bunların takipçileri de vardır. Manevi olarak bıraktığı vasiyetin adresi bellidir.

Nutuk’u bitirirken der ki: “Efendiler, bu nutkumla, milli varlığı sona ermiş sayılan büyük bir milletin, istiklalini nasıl kazandığını, milli ve çağdaş bir devleti nasıl kurduğunu anlatmaya çalıştım… Bu sonucu, Türk gençliğine emanet ediyorum.”

Evet, Atatürk'ün tek dileği olan hep belirttiği egemenliği millete dayanan tam bağımsız Türkiye Cumhuriyeti isteğini Büyük Nutukta dile getirmiş ve bunu önce Türk Gençliğine sonrada Ulusana vasiyet olarak bırakmıştır.

Yegâne hedefimiz, O'nun İlke ve devrimleri olan; yaşamı boyunca Milli Egemenlik ve tam bağımsızlık uğruna mücadele etmiş bir Atanın evlatları olan bizler onun vasiyetine her zaman sahip çıkacağız.

NUTUK, Atatürk’ün bir nevi siyasî vasiyetnamesi olan “Gençliğe Hitabı” ile sona ermektedir. 
Türkiye 'nin içinde bulunduğu bu kaotik ortamdan kurtulmasının şifreleri, Büyük Nutuk'tadır.

Artık Cevap verme sırası Türk Gençliğindedir ve Gençliğe inancımız tamdır!
 

ADD Samsun Şubesi

Dr. Işık ÖZKEFELİ

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Zafer Mah. Şevketiye Cad. 54 Gözler Apt. D: 9
İlkadım / samsun

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.