CUMHURİYET 98 YAŞINDA

29 Ekim 2021 00:00
30 Ekim 2021 23:59
Saat 11.00 Atatürk Anıtı Saat 19.30 56 lar D.S.İ Önü
Tamamlandı

                                                CUMHURİYET 98 YAŞINDA

                                                   YAŞASIN CUMHURİYET

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’En büyük eserim’’ dediği ve en büyük bayram ilan ettiği Cumhuriyetimizin 98.yılı Ulusumuza kutlu olsun.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk 28 Ekim 1923 de ''Beyler yarın Cumhuriyeti ilan ediyoruz'' derken Türk Milletine en yakışır yönetim biçiminin Cumhuriyet olduğunu biliyor ve inanıyordu.

O; 19 Mayıs 1919 da Anadolu'nun dört bir yanında yanan çoban ateşlerini bir yangına dönüştürdüğünde, Tüm mazlum milletlere örnek olacak Kurtuluş ve Kuruluş mücadelesini verirken sadece Milletine güvendi ve sırtını Milletine yasladı.

O sadece bağımsızlığı tehlikeye girmiş Milletini emperyalist güçlerden kurtaran bir asker olmadı. Bu kurtuluş mücadelesini, Türk Milletinin çağdaş dünya ile bütünleşmesini sağlayan ''Cumhuriyet'' rejiminin kurulması ile taçlandıran büyük bir devlet adamı, önder oldu.

Çünkü Cumhuriyet felsefesinde;  insan hakları, demokrasi, laiklik, hukuk devleti ve temel özgürlükler gibi değerleri barındırıyordu ve Türk Milletine en yakışandı.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk; “Türkiye Cumhuriyetinin ilelebet payidar kalacağını” söylerken, gelecek kuşaklara “cumhuriyetin savunulması” görevini de vermişti. Cumhuriyetimizin 98. yıl dönümümde, onu her zamankinden daha kararlı ve dirençli olarak koruma ve kollama azim ve kararı içinde kutluyoruz.

Varlığımız ve özgürlüğümüzün yegâne temeli olan cumhuriyetimiz tarihinin en zor ve sıkıntılı dönemini yaşamaktadır. Harici ve dâhili bedhahlar, cumhuriyetimizin temel değerlerine, devrimlerine, kurumlarına ve 98 yıllık kazanımlarına saldırılmakta, her geriye doğru savrulma bir başarı olarak halkımıza sunulmaktadır.

Daha birkaç gün önce Vatan hainliği tescillenmiş bir şahsın adı Çorum Belediyesi tarafından bir parka verilmiş, Valilik izini ile bu park içerisinde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinliği yapılması kararı alınmıştır. Devletin kamu kurum ve görevlileri eli ile yetkiler aşılmakta, kazanımlar zedelenmektedir.

Tüm bu olumsuz koşullarda ve hallerde bize eşsiz bir savaşım ile bu toprakları vatan yapan, bize ulus kimliği  ‘Türk’ kimliğini kazandıran ve aydınlık bir Cumhuriyet armağan eden Atatürk’e, silah arkadaşlarına, şehitlerimize, gazilerimize ve geleceğimiz çocuklarımıza borcumuz var.

İzlenecek yol bellidir. Cumhuriyetin kuruluş felsefesi içinde hepsi yatmaktadır. Milli Misak sınırları içinde tam bağımsız ve Milli Egemen bir devlet yapımıza sahip çıkmak her birimizin görevidir.

Cumhuriyetin bir fazilet olduğunu bilerek, umudumuzu yitirmeden, Atatürk’ün başlattığı Çağdaş ve aydınlık Türkiye yaratmak ideali yolunda, İlke ve Devrimlerinin Işığında hiç durmadan yürüyeceğimize AND içiyoruz.

Cumhuriyet ve demokrasi düşmanlarına ’Cumhuriyeti kuranların onu korumaya da muktedir’ olduğunu tekrar tekrar hatırlatıyoruz…

Tüm bu duygu ve düşüncelerle ödünsüz takipçisi olduğumuz deha liderimiz Atatürk’ün en büyük eserim dediği cumhuriyetimizin 98. kuruluş yıl dönümünü olan Cumhuriyet bayramımızı kutluyor; 1923'ten sonsuza, bizi hep yücelterek, aydınlığa, çağdaşlığa taşımanın onurlu adı olan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Türkiye Cumhuriyetinin Kurucularının manevi huzurunda saygıyla eğiliyoruz.  Ruhları şad olsun.

 

NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE

YAŞASIN CUMHURİYET

ADD Samsun Şubesi

Dr. Işık ÖZKEFELİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Zafer Mah. Şevketiye Cad. 54 Gözler Apt. D: 9
İlkadım / samsun

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.