Dr.Işık Özkefeli Yazdı: Engelsiz Bir Dünya Kurmak Elimizde

09 Ocak 2020 20:43 Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi 576

       Tüm Dünyada olduğu gibi yurdumuzda ’da 07-14 Ocak tarihleri arasındaki günler görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarına dikkat çekmek üzere ‘’Beyaz baston ve Görme engellileri haftası’’ olarak belirlenmiştir.

BEYAZ BASTON: 

            Ne yazık ki ülkemiz en sıkıntılı dönemlerinden birini yaşamakta, buna koşut olarak özelde görme engelli genelde ise tüm engelli yurttaşlarımız ülkece yaşadığımız sıkıntılara ek olarak eğitim, istihdam, çevre düzenlemeleri, sosyal yaşam gibi pek çok konuda daha fazla sorun yaşamaktadır.

            Yaşanılan sorunlara çözüm bulma makamında olan bir kısım bakan ve yetkilinin sosyal devlet olmanın bir zorunluluğu olarak sağlanılan imkânları bir lütuf gibi sunmalarını gerçek engelin bedenlerde değil anlayışlarda aranmasının somut bir göstergesi olarak değerlendiriyoruz.

            Hak arama mücadelesi veren engelli vatandaşa ‘’gözlerin görmediği halde sana iş vermişiz sözlerinin’’ arkasında engelli yurttaşlarımızı yok saymak, görmezden gelmek, bilinçli ya da bilinçsiz ikinci sınıf insan muamelesine tabi tutmak olarak görüyoruz.

            Anayasa ve ilgili kanunlardan doğan haklardan ve hizmetlerden yararlanma noktasında görme engelli vatandaşlarımızın her Türk vatandaşı gibi eşit ve onurlu bir yaşam sürebilmesinin imkânlarının yaratmak zorundayız. Beyaz baston ve görme engellileri haftasını bu bilinci yaratmada bir vesile olması yönüyle önemli görmekte ama yeterli bulmamaktayız. Bu nedenle görme engelli vatandaşlarımızın sorunlarının duyurulmasında, çözümünde her türlü desteği sunmak üzere beraber çalışma istek ve arzumuzu sunuyoruz,

            Bu önemli haftaya adını veren, görme engelli yurttaşlarımızın bağımsızlaşması, eşitliği ve özgürleşmesini simgeleyen Beyaz bastonu hak arama temelinde verilen mücadelenin sancağı olarak selamlıyoruz.

 

ADD SAMSUN ŞUBE BAŞKANI

DR IŞIK ÖZKEFELİ

 

 

Yorum Ekle

İlk Yorumlayan Siz Olun!
  • Etiketler
Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesine ait, kurumsal bilgiler, güncel haber ve duyurular, etkinlikler, videolar ve galerilerin yayınlandığı resmi web sitesi.

Atatürkçü Düşünce Derneği Samsun Şubesi

Zafer Mah. Şevketiye Cad. 54 Gözler Apt. D: 9
İlkadım / samsun

Dernek Yazılımı: Medya İnternet™ - Dernek Sitesi Kulga © Tüm Hakları Saklıdır.